Jaką łazienkę posiada przeciętny Kowalski?

Łazienki dziś wyglądają zupełnie inaczej niż te, który były modne jeszcze kilkanaście lat temu. Tak naprawdę zaczęły się zmieniać dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych, gdy  w sklepach pojawił się wybór płytek czy innych elementów wyposażenia.

Tak naprawdę wystarczyło wtedy mieć tylko pieniądze, by spełniać swoje marzenia. Na początku lat dziewięćdziesiątych na rynku zaczęły pojawiać się też kabiny prysznicowe. Na początku wybór ich nie był zbyt duży. Z czasem jednak pojawiały się coraz to nowe modele. Wcześniej w praktycznie każdej łazience znajdowała się dosyć duża, klasyczna wanna, umywalka i pralka. Oczywiście nie wszędzie znajdowały się płytki, traktowane były jako coś luksusowego i nie każdy mógł je mieć. Niestety często pojawiała się na ścianach farba olejna, która na nierównych ścianach nie wyglądała dobrze. Warto wspomnieć także o tym, że w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku tylko 50% Polaków posiadało w swoich domach łazienki.

kabiny prysznicowe

Współczesna łazienka – jak wygląda?

Od razu należy zaznaczyć, że większość Polaków mieszka w miastach i tym samym w blokach. Tam łazienki nie mają zbyt wielkiego metrażu, praktycznie nie zdarzają się takie, które mają więcej niż 10m2. A i tak najczęściej są takie, które nie mają więcej niż 3m2.

Aranżacja takiego wnętrza rządzi się swoimi prawami. Na małej powierzchni bowiem muszą zmieścić się wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, takie jak: umywalka, kabina bądź wanna a także miska WC – bo zazwyczaj nie ma rozdzielenia na toaletę i łazienkę. W tak małych pomieszczeniach dużą rolę odgrywa kolor.

Czym mniejsza łazienka, tym jaśniejsze kolory powinny być zastosowane. Dzięki temu wnętrze wygląda na bardziej przestronne. Białe, szare lub beżowe ściany to jest to co zazwyczaj wybierają Polacy. Jasne kolory sprawiają, że wnętrze nie tylko wygląda na większe, ale także na bardziej czyste i higieniczne.

Kabina prysznicowa czy wanna?

Jedno i drugie urządzenie ma swoich zwolenników i przeciwników. Oczywiście ze względu na mały metraż, coraz częściej wybierane są kabiny prysznicowe, właśnie one zajmują mniej miejsca. Z całą pewnością są też bardziej praktyczne niż wanny. Z kabiny można skorzystać szybko i odświeżyć się rano np. przed wyjściem do pracy.

Wybierając kabinę należy zwrócić uwagę nie tylko na jej design, ale także na parametry techniczne. Ważne, żeby była wykonana z bezpiecznego szkła hartowanego. Dobrze, żeby zwrócić także uwagę na to czy szyba została pokryta specjalną hydrofobową powłoką. To właśnie dzięki niej czyszczenie kabiny nie jest skomplikowane.

Rekomendowany sklep: LazienkiABC – Kabiny prysznicowe w najlepszych cenach!