5 sposobów na zmniejszenie zużycia wody!

Koszty związane z zużyciem wody są dużym obciążeniem dla comiesięcznego, domowego budżetu. Rachunki te wciąż rosną. Duże zużycie wody to nie tylko wysokie koszty, ale także mało ekologiczne podejście do środowiska naturalnego. Naturalne zasoby wody wciąż się kurczą i także z tego powodu warto zadbać o to, by w naszym najbliższym otoczeniu zużywać jak najmniej tego cennego surowca. Eksperci podkreślają, że dzięki regularnemu oszczędzaniu wody, można rachunki za nią obniżyć znacząco, nawet o kilkaset złotych rocznie. Zastanawiasz się jak to zrobić? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

bateria

Zwróć uwagę na odpowiedni model baterii umywalkowej

Wielu osobom wydaje się, że bateria umywalkowa to niezbyt znaczący element łazienkowego wyposażenia. Nic bardziej mylnego! To właśnie od niej w dużej mierze uzależnione jest codzienne zużycie wody. Przy kilkuosobowej rodzinie, bateria ta uruchamiana jest nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Z tego powodu warto, jest zadbać o to, by zużycie to było jak najmniejsze. Na rynku popularne są modele, zawierające na końcu wylewki aerator. Zadaniem perlatora jest zmnieszanie wody z powietrzem.To właśnie on sprawia, że wypływająca woda jest napowietrzana i perlista. W rezultacie zużywa się jej nawet o ⅓ mniej. Droższe modele posiadają różnego typu ograniczniki przepływu czy temperatury, termostaty. Do najbardziej oszczędnych baterii zalicza się te sensoryczne. Modele bezdotykowe zużywają bowiem tylko tyle wody, ile jest to konieczne. Oczywiście to także one kosztują znacznie więcej od modeli klasycznych, jednak zakup ich szybko zwraca się w postaci niższych rachunków za wodę.

Warto wspomnieć także o tym, że znaczenie ma również ilość uchwytów baterii. Te jednouchwytowe zużywają mniej wody. Nie trzeba bowiem tracić czasu — i wody na regulację temperatury i siły strumienia.

Jakie elementy łazienkowego wyposażenia pomagają zaoszczędzić wodę?

Jednym z tego typu urządzeń są miski WC. Te nowoczesne i pochodzące od znanych producentów zostały pozbawione kołnierza wewnętrznego. Zazwyczaj też posiadają dwa przyciski spłukujące. Brak kołnierza umożliwia skuteczne spłukiwanie powierzchni sanitariatu, nawet dużo mniejszą ilością wodą. Do tego rozwiązanie to jest dużo bardziej higieniczne.

Posiadając wannę, warto zamienić ją na kabinę prysznicową, z której można skorzystać po prostu szybciej. Dzięki kabinom natryskowym można także w sposób znaczny zmniejszyć zużycie wody. Korzystanie z kabiny natryskowej może być równie komfortowe, jak i z wanny. Wszystko zależy bowiem od jej wielkości, a także od rodzaju zamontowanej w niej armatury.

Aby zmniejszyć zużycie wody, warto pamiętać o tak prozaicznych sprawach, jak zakręcanie wody podczas mycia zębów czy napełnieniu pralki przed jej uruchomieniem. Warto zainstalować perlatory we wszystkich bateriach, także tych w kuchni. W przypadku starych sanitariatów należy często sprawdzać spłuczki. Nieszczelna i niesprawna może przysłużyć się do dużego zużycia wody.